Roosevelt, Theodore Jr.

Theodore RooseveltLetos jsme si připomněli 70. výročí vylodění v Normandii. Jednou z významných postav této operace byl i zástupce velitele 4th Infantry Division, brigádní generál Theodore Roosevelt. Pozoruhodný muž, který byl známý tím, že v ošoupané uniformě a vlněné čepici s holí v ruce hnal své muže do boje. Jeho životním krédem bylo heslo: „Kéž by mi Bůh dopřál zemřít s mečem v ruce ze všech stran obklopen mrtvými nepřáteli,” což se mu nakonec v podstatě vyplnilo.

Theodore Roosevelt III. Se narodil 13. září 1887 v Oyster Bay ve státě New York. Jeho matkou byla Edit Kermit Carrow a otcem začínající politik Theodore Roosevelt, budoucí 26. prezident Spojených států. Jeho dalšími sourozenci  byli bratři Archibald, Quentin a Kermit, sestra Ethel a nevlastní sestra Alice.

Theodore absolvoval soukromou šklolu Groton School a poté Harvardskou univerzitu, kterou dokončil roku 1908. Poté se pustil do obchodu s ocelí a koberci a později získal významné místo v investiční bance. Roku 1910 se oženil s Eleanor Butler Alexanderovou.

Jeho vojenská kariéra začala v roce 1915, když společně se svými bratry Archibaldem a Quentinem absolvoval letní výcvikový kurz v Plattsburgu ve státě New York. Poté, co  Spojené státy vstupily do války, požádal Theodore Roosevelt, aby jeho synové mohli vstoupit do armády jako vojíni. Velitel Amerických expedičních sil Generál Pershing však vzhledem k absolvování výcvikového kurzu v Plattsburgu nechal bratry zařadit jako důstojníky. Archibald se stal podporučíkem a Theodore majorem, Quentin jako podporučík vstoupil k letectvu a Kermit sloužil jako dobrovolník v britských službách v Iráku.

Quentin Roosevelt byl 14. července 1918 sestřelen při leteckém souboji nad Chamery, nedaleko Coulonges-en-Tardenois.

Theodore sloužil u 26. pěšího pluku 1. pěší divize. Začínal jako velitel praporu a po povýšení na podplukovníka se stal velitelem 26. pěšího pluku. Svým osobitým velením si získal oddanost svých podřízených a nevoli svých nadřízených. Účastnil se několika významných bitev a v létě 1918 byl u Soissons zraněn a zasažen plynem. Za svoje válečné zásluhy obdržel Distinguished Service Cross.

Po válce se dal na politickou dráhu. Ve vládě prezidenta W.G. Hardinga získal funkci Assistant Ted RooseveltSecretary of the Navy. Roku 1924 neúspěšně kandidoval na post guvernéra státu New York. V letech 1929-32 Theodore zastával úřad guvernéra Portorika a v letech 1932-33 byl generálním guvernérem Filipín. Z této funkce odešel krátce po zvolení svého bratrance Franklina Delanoa Roosevelta prezidentem. Poté působil jako viceprezident nakladatelství Doubleday Doran and Company, později pracoval pro American Expres. Kromě toho pracoval pro několik neziskových organizací. Žil také bohatým společenský životem, mezi jeho přátele patřili například Irvin Berling, Alexander Woollcott, nebo Harpo Marx.

V roce 1940 vstoupil do opakovacího důstojnického kurzu, po absolvování se v dubnu 1941 v hodnosti plukovníka vrátil do činné služby. Svojí druhoválečnou kariéru začal přesně tam, kde skončil prvoválečnou. Jako velitel 26th Infantry Regiment, 1st Infantry Division. Přitom už v té době měl závažné zdravotní problémy. Trpěl srdeční fibrilací, kvůli pokročilé artritidě musel chodit o holi navíc měl problémy se zrakem. Roosevelt velel svému pluku během operace Torch, při  vylodění v Alžíru. Stejně jako v minulé válce i teď velel svým mužům zepředu a bylo známo, že je častěji k zastižení mezi vojáky v první linii, než na štábu.  V roce 1943 v hodnosti brigádního generála byl zástupcem velitele divize. Se svým nadřízeným, generál majorem Terrym Allenem si rozuměli, protože oba sdíleli nekonvenční názory na velení.Bohužel, ze stejných důvodů nebyli populární mezi americkým velením a především měli problémy s bezprostředním nadřízeným, generálem Omarem Bradleyem. Za svoje válečné zásluhy generál Roosevelt obdržel od nejyššího francouzského velitele v Africe, generála Alphonse Juina vysoké vyznamenání Croix de guerre.

Ted Roosevelt jeepV únoru 1944 byl převelen jako zástupce velitele 4th Infantry Division, generál majora Raymonda Bartona. Divize se měla  účastnit invaze do Normandie a toho se Thedore Roosevelt rozhodně chtěl zúčastnit. Kvůli jeho zdravotnímu stavu mu to nadřízení nechtěli dovolit, ale nakonec se mu to povedlo prosadit. Ve svých 56 letech byl nejstarším účastníkem invaze a zároveň jediným generálem, který se vylodil hned s první vlnou. Za zmínkou ještě stojí, že na dalším americkém úseku, na pláži Omaha, se v první vlně vylodil jeho syn, kapitán Quentin Roosevelt II (pojmenovaný podle Theodorova brartra Quentina, který padl v první světové válce).

Na pláži Utah se američané vylodili téměř bez problémů a s minimálními ztrátami a velkou zásluhu na tom měl právě generál Roosevelt. Díky špatnému počasí a mořským proudům totiž hned první výsadková vlna přistála téměř o dva kilometry jižněji, než bylo původně plánováno. To mohlo způsobit velké problémy, protože celá složitá operace byla podrobně naplánována a jakákoliv změna plánu mohla mít nedozírné důsledky. Naštěstí Roosevelt, který byl hned první vlně, rychle zjistil, k čemu došlo a také poznal, že místo, kde přistáli, je mnohem vhodnější, než původně plánovaná pláž. A díky své hodnosti a autoritě mohl okamžitě nechat všechny ostatní vlny přesměrovat. Ovšem, všechny původní plány byly k ničemu a bylo potřeba improvizovat, aby se útok nezastavil na pláži. Vojáci, vedeni generálem Rooseveltem a případně i popoháněni jeho holí, vyrazili do vnitrozemí, aby se spojili s americkými výsadkáři.

Za účast na vylodění získal Theodore Roosevelt nejvyšší americké vyznamenání – Congressional Medal of Honor. Bohužel mu byla udělena posmrtně. 12. července 1944 v blízkosti města Sainte-Mère-Église zemřel na srdeční mrtvici. Sice nepadl v boji, ale rozhodně měl blízko svému přání „zemřít s mečem v ruce ze všech stran obklopen mrtvými nepřáteli.“ Ironií osudu měl být tneto den povýšen na generál majora a mělo mu být svěřeno velení 90th Infantry Division.

Brigádní generál Theodore Roosevelt III je pohřben na americkém vojenském hřbitově v Colleville-sur-Mer. V roce 1955 byly na americkém vojenském hřbitově Fère-en-Tardenois na přání rodiny exhumovány ostatky jeho bratra poručíka Quentina Roosevelta, přeneseny do Colleville-sur-Mer a pohřbeny vedle Theodora Roosevelta.

*Vladislav Patera*

Teds_grave