Robertson, Walter Melville

Walter_M._RobertsonWalter Melville Robertson se narodil 15. června 1888 v Nelson County ve Virginii. Jeho rodiči byli William Walter Robertson a Mary Fannie Robertson.

V roce 1907 absolvoval Central State Normal School, pak rok studoval na University of Oklahoma.  Poté nastoupil na United States Military Academy ve West Pointu. Byl nejen dobrým studentem, ale i sportovcem, byl držitelem titulu šampióna West Pointu v tenisu. Mezi spolužáky z jeho ročníku bylo mnoho známých jmen, budoucích generálů, například  Wade H. Haislip, Walton Walker, John Shirley Wood nebo Archibald V. Arnold. Studium ukončil 12. 6. 1912 jako 42. z ročníku. Po vyřazení v hodnosti podporučíka pěchoty sloužil do roku 1915 ve Schofield Barracks na Hawajských ostrovech. Poté strávil krátký čas v kasárnách Presidio of San Francisco a pak byl převelen do Nogales v Arizoně jako výcvikový důstojník. V roce 1916 se oženil s Lorenne Crebs. Dále absolvoval nově založenou školu pro výcvik důstojníků v Camp Bullis v Texasu. V květnu 1918 odplul do Francie. Po skončení První světové války sloužil do roku 1920 u amerických okupačních jednotek ve Francii a v Německu.

Po válce sloužil čtyři roky jako Inspector of General’s Department a poté jako instruktor, v letech 1926 – 1929 na Command and General Staff School a 1930 -1933 na Army War College. Mezi lety 1933 – 1936 sloužil na Filipínách jako velitel 2nd Battalion, 31st Infantry Regimnent, kde byl také povýšen na podplukovníka. 09. 07. 1936 nastoupil do funkce výkonného důstojníka kanceláře náčelníka zásobování generálního štábu.

27. 7. 1940 nastoupil jako výkonný důstojník u 23rd Infantry Regiment a od tohoto data je jeho kariéra spjata s Druhou pěší divizí „Indianhead.“ Jeho další zařazení bylo samo o sobě vyznamenáním. Dne 08. 11. 1940 byl jmenován velitelem 9th Infantry Regiment, jedné z nejprestižnějších a nejslavnějších jednotek US Army.  15. 12. 1941 je povýšen do funkce Assistant Division Commander. V březnu je povýšen na plukovníka a v květnu 1942 se stává velitelem divize (Commanding General, 2nd Infantry Division). 5. 8. 1942 je povýšen na generálmajora.

Ve funkci velitele Druhé pěší divize pak absolvoval celou druhou světovou válku. Divize se vylodila v Normandii 7. června 1944 a účastnila se většiny důležitých bojů v západní Evropě. Za bitvu v Ardenách (Battle of Bulge) byl generálmajor Robertson vyznamenán Záslužným křížěm (Distinguished Service Cross). V citaci je uvedeno, že osobně velel vojákům v první lini v sektoru, který byl pod neustálou palbou nepřítele a svým klidem, rozvahou a příkladnou odvahou byl vzorem svým mužům. Ale pro vítězství v Ardenách bylo potřeba víc, než jen osobní odvaha. Robertsonovy jednotky (pod jeho velením se kromě 2. pěší dočasně ocitla i 99. pěší divize) byly na hlavním směru německého útoku. A zatímco se bránily útoku 12. pancéřové divize SS a dalších dvou divizí SS, týl jim odřízla 1. pancéřová divize SS. Hlavním úkolem ovšem bylo zabezpečit strategicky důležitá městečka Krinkelt a Rocherath, kterými procházely cesty, po nichž ustupoval celý V. sbor. Ale v osobě generála Robertsona narazili Němci na tvrdého protivníka. Jeho klidný a metodický přístup spolu se schopností rychle se zorientovat v každé situaci byly pro vítězství v Ardenách stejně rozhodující jako odvaha a nezdolnost každého jednotlivého vojáka.

V řadách V. sboru se Druhá pěší divize zúčastnila osvobozování západních Čech. Vojáci s indiánkem na rameni byli k vidění od Klenčí pod Čerchovem přes Horšovský Týn, Plzeň a Rokycany až po Beroun (kam se bohužel dostali jen v rámci průzkumu).

2. června 1945 byl generál Robertson povýšen do funkce velitele XV. sboru, okupační jednotky v  Rakousku. Se svými muži se rozloučil takto: „Žádné větší cti se mi nemohlo dostat, a také nedostalo, než být vaším velitelem a kamarádem ve zbrani během tažení, která právě skončila.“

V březnu 1946 byl jmenován velitelem americké delegace při spojenecké kontrolní komisi pro Bulharsko. 11. září 1947 se stal zástupcem velitele šesté armády  (Deputy Commanding General 6th Army) generála Marka W. Clarka. Vyřazen ze služby byl 30. června  1950. Poté pracoval ve funkci ředitele Civilní obrany státu Kalifornia. Zemřel 22. 11. 1954 v San Franciscu ve věku 66 let.

Major General Walter Melville Robertson byl nositelem mnoha vysokých vyznamenání. Kromě např. Válečného kříže, Řádu čestné legie nebo Stříbrné hvězdy a Bronzové hvězdy také Československého Řádu bílého lva a Československého válečného kříže. Společně se svojí manželkou je pohřben na Arlingtonském národním hřbitově.

*Vladislav Patera*

Robertson grave