Marvin, Lee

Marvin1Možná je to jen můj subjektivní dojem, ale když se dívám na dnešní westerny nebo válečné filmy, říkám si, že drsní muži už  nejsou to, co bývali ve starých filmech. Možná je to tím, že ti staří představitelé (alespoň někteří) si na drsné muže nemuseli hrát. Bezezbytku to platí o americkém herci Lee Marvinovi, kterého jsme si před dvěma týdny připomněli ve válečném filmu „Velká červená jednička“.

Lee Marvin se narodil 19. února 1924 v New Yorku. Jeho otec, Lamont Waltman Marvin byl přímým potomkem Matthewa Marvina, Sr., který emigroval v roce 1635 z Essexu v Anglii a byl jedním ze zakladatelů města Hartford v Connecticutu. Jeho matka, Courtenay Washington Davidgeová, měla mezi svými předky Augustina Washingtona, bratra prezidenta George Washingtona.

Mladý Lee vystřídal několik škol, ze kterých byl vyloučen pro špatné chování. Z té poslední (St. Leo College Preparatory School in St. Leo, Florida) v srpnu 1942 odešel dobrovolně a přihlásil se do Námořní pěchoty. Byl marvin2zařazen do 24th Marine Regiment, 4th Marine Division, která byla nasazena na obsazení tichomořského ostrova Saipan. Při útoku na kótu Mount Tapochau většina můžů jeho roty „I“ padla a on sám byl vážně zraněn.  Za to obržel Purpurové srdce. Propuštěn byl v roce 1945 v hodnosti svobodníka (Private First Class).

Po válce se živil jako pomocný instalatér. Když jednou prováděl nějakou opravu v malém divadle, byl požádán, aby zaskočil za herce, který onemocněl. Tato epizoda změnila celý jeho další život. Nějakolik let vystupoval ještě jako amatér v divadlech v New Yorku a v roce 1950 se přesouvá do Hollywoodu, kde se rychle uchytil jako drsňák ve vedlejších rolích ve westernech a válečných filmech. Zezačátku hrál spíš padouchy a záporňáky. Režiséři a producenti také využívali jeho válečných zkušeností a často působil jako odborný poradce.

První velkou roli získal v roce 1951 ve filmu „You’re in the Navy Now,“ společně se slavným Gary Cooperem a  zcela neznámým Charlesem Bronsonem. Postupně začíná být obsazován do stále Marvin_The_Big_Red_Onevýznamnějších rolí v různých westernech, válečných a dobrodružných filmech. Popularitu si získal také v kriminální sérii „M Squad“ (1957-1960), jako  drsný policista Frank Ballinger. Ve snímku „The Killers“ (1964) režiséra Siegela si zahrál po boku budoucího prazidenta Ronalda Reagana. Od té doby už definitivně patří mezi hollywoodskou špičku. Další rok získává Oscara za roli v komickém westernu  „Cat Ballou“ („Dívka ze západu“) s Jane Fondovou v hlavní roli. Následuje klasický western „Profesionálové“ (1966) a slavný válečný film „Tucet špinavců“ (1967). Do roku 1986 hrál ještě v devatenácti filmech a účinkoval v několika televizních pořadech. Jeho poslední velkou filmovou rolí byl seržant v již zmíněném válečném dramatu Samuela Fullera „Velká černená jednička“ (1980). Jeho posledním filmem byl akční snímek „Delta Force“ (1986).

Lee Marvin zemřel 29. 8. 1987 v Tucsonu v Arizoně a je pochován na Arlingtonském národním hřbitově.

*Vladislav Patera*

Marvin grave