Císařovna Sisi

Elisabeth Amalie Eugenie in Bayern

(Alžběta Amálie Evženie)

Císařovna_Alžběta_(1864)

Bavorská princezna z rodu Wittelsbachů. Druhá dcera bavorského vévody Maxmiliána Josefa a Ludoviky Vilhelmíny. Po svém sňatku s Františkem Josefem I. se stala rakouskou císařovnou a později i uherskou královnou. Je známá jako Sissi.

Narodila se 24. prosince1837 v Mnichově.

Zemřela 10. září 1898 v Ženevě.

Rodinný život

Dětství strávila Alžběta v rodném Mnichově a na venkovském sídle v Possenhofenu.

V roce 1853 během pobytu v císařských lázních v Bad Ischlu byla i se svoji sestrou Helenou představena svému bratranci císaři Františku Josefovi I. (císařova matka arcivévodkyně Žofie byla sestrou vévodkyně Ludoviky, která byla matkou Alžběty). František Josef I., se navzdory plánům své matky, zamiloval do Alžběty (všeobecně se počítalo, že císař si za svoji budoucí ženu vybere Helenu, která byla pro tuto úlohu pečlivě vychována). K zásnubám dostal mladý pár od arcivévodkyně Žofie jako dárek Císařskou vilu v Bad Ischlu. Ihned po zasnoubení pocítila mladá Alžběta tíhu svého nového společenského postavení. Začalo období intenzivního studia historie, jazyků a přísné dvorské etikety.

Alžběta byla provdána za rakouského císaře ve svých 16 letech (24. dubna 1854). Dalo by se říci, že manželství bylo šťastné pouze několik málo let po svatbě. Ke krachu manželství významnou měrou přispěla císařova matka. Mladá císařovna se u dvora cítila osamělá, ráda cestovala. Oblíbila si uherskou krajinu. Kde podnikala jezdecké výlety (byla považována za nejlepší jezdkyni své doby). Postupem doby si prosadila maďarské dvorní dámy, z kterých se staly císařovniny věrné přítelkyně a důvěrnice. Čím více se stávala císařovna oblíbena v Uhersku, tím více klesala její obliba ve Vídni.

Od útlého mládí byla císařovna vynikající jezdkyní na koni a plavkyní, byla velice fyzicky zdatná. Mimo jiné se věnovala i gymnastice.

Císařskému páru se po svatbě narodily čtyři děti:

ŽofieNarozena roku 1855. Zemřela v roce 1857 na černý kašel.

GiselaNarozena roku 1856. Zemřela v roce 1932.

korunní princ RudolfNarozen roku 1858. V roce 1889 spáchal v Mayerlingu sebevraždu.

Marie ValerieNarozena roku 1868. Zemřela roku 1924.

Do politického života významně zasáhla císařovna pouze jednou. Angažovala
se ve prospěch Rakousko-Uherského vyrovnání (ke kterému došlo roku 1867). Do českých dějin se nezapsala takřka ničím.

Císařovna trávila mnoho času na cestách po Evropě (po tragické smrti syna Rudolfa
se stáhla zcela do ústraní). V posledních letech života pobývala poměrně často na ostrově Korfu, kde si nechala vybudovat zámek Achilleion.

Její v té době nepříliš šťastný život ukončil roku 1898 útok italského anarchisty Luigiho Luchenia, který ji na cestě do ženevského přístavu probodl pilníkem.