Československo

ČESKOSLOVENSKO 1918 – 1939


Konalo se:

 

Natáčení dokumentu pro ČT

 

Dne 30. března 2013 se členové klubu Army Muzeum Zdice zúčastnili natáčení dokumentárního pořadu ČTV Česko ve století. Námětem pořadu byl příjezd prezidenta TGM na hlavní nádraží v Praze. Natáčení probíhalo na prvním nástupišti hlavního nádraží v Praze. Vlakovou soupravu táhl parní vlak z depa Vršovice (rok výroby 1917). Součástí vlakové soupravy byl salónní vůz následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este

 

 

Beseda na ZŠ v Praze na Jižním městě

 

21. listopadu se v ZŠ Donovalská uskutečnila pro žáky devátých tříd beseda na téma československá armáda za první republiky. Besedu zorganizoval Vladislav Patera, člen klubu z Armymuzea Zdice, ve spolupráci s učitelkou dějepisu Alenou Kožíškovou, s přípravami pomohl i Klub vojenské historie Jižní Město. Pan Patera upoutal značnou pozornost už při příchodu do budovy školy. Na besedu totiž přišel oblečen v dobové uniformě československého vojáka ze třicátých let minulého století, nechyběla ani výzbroj v podobě bodáku a repliky vojenské pušky. Něco takového nebývá na Jižním Městě často k vidění. Během hodinové besedy se posluchači dozvěděli známé i méně známé věci jak o armádě první republiky, tak obecně z historie vojenství. Četné dotazy svědčily o tom, že alespoň někteří žáci měli o téma skutečný zájem.
Další beseda se v souladu s osnovami dějepisu uskuteční v únoru příštího roku a bude věnovaná druhé světové válce a americké armádě, v případě zájmu může být v květnu další akce na téma Květnové povstání pražského lidu.