Četař Josef František – výročí narození

Dne 7.října si připomínáme výročí narození nejlepšího spojeneckého pilota Bitvy o Británii, četaře Josefa Františka.
Narodil se 7. října 1914 v Otaslavicích, do československého letectva vstoupil v roce 1936, od roku 1938 sloužil jako stíhací pilot u 40. letky v Praze-Kbelích. Po okupaci uprchl do Polska a patřil k malé skupině pilotů, kteří nepokračovali dále do Francie, ale vstoupili do polského vojenského letectva. V jeho řadách bojoval po německém vpádu do Polska, 22. září odletěl do Rumunska a v říjnu 1939 se nakonec dostal až do Francie. Zde pokračoval v boji po boku Poláků, navíc pod falešným jménem, takže o jeho bojové činnosti ve Francii není téměř nic známo. Po pádu Francie se dostal do Velké Británie a byl přidělen k polské 303. stíhací peruti na letišti Northolt, kde létal na stíhačkách Hawker Hurricane Mk.I. Jeho prvním potvrzeným vítězstvím byl 2. září 1940 Messerschmitt Bf 109E. Během měsíce září dosáhl 17 jistých sestřelů německých letadel a jednoho pravděpodobného a stal se nejlepším spojeneckým pilotem celé bitvy o Británii. Posledního vítězství dosáhl 30. září 1940.
V úterý 8. října 1940, při návratu z hlídkového letu, se v 9:40 Františkův Hurricane Mk.I R4175 (RF-R) zřítil v Cuddington Way v Ewellu. Důvody havárie se nepodařilo objasnit, pravděpodobně se jednalo o kombinaci letecké nekázně a vyčerpání.
Byl pohřben na hřbitově polského letectva v Northwoodu. Za svého života i posmrtně byl oceněn mnoha vyznamenáními, vůbec jako první cizinec byl dvakrát vyznamenán Distinguished Flying Medal.