Lightholler, Charles Herbert

lightoller_ch3_h215. dubna si připomínáme výročí potopení Titanicu, při kterém přišlo o život téměř 1500 lidí. Nejvýznamnější postavou této tragédie pravděpodobně je druhý důstojník Titanicu, Ch. H. Lightoller, jehož výročí narození jsme si připomněli 30. března. Ač mu v té době bylo pouhých 38 let, měl už za sebou tak dobrodružný život, jaký by si nedovolil vymyslet žádný spisovatel brakové literatury.

Charles Herbert Lightoller se narodil 30. března 1874 v Chorley, v Lancashire, jako nejmladší z pěti dětí. Svou námořní kariéru začal ve třinácti letech jako plavčík na plachetnicích. Zažil ničivé bouře, ztroskotání, požár na lodi, epidemii neštovic i revoluci v jižní Americe. Kromě toho se zúčastnil zlaté horečky na Aljašce a krátký čas se v Kanadě živil jako honák dobytka.
Byl nejvyšším důstojníkem Titanicu, který přežil a posledním živým, kterého zachránci vylovili. Poté, co se ocitl v ledových vodách Atlantiku, přičinil se o záchranu 28 námořníků na převráceném záchranném člunu. Před vyšetřovací komisí mohl prohlásit, že potápějící se loď vůbec neopustil, protože loď opustila jeho.
Ale ani potopení Titanicu nebyl vrchol jeho dobrodružného života. Jako záložní důstojník vstoupil na začátku první světové války do Royal Navy. Zažil spousty dalších napínavých situací, kromě jiného znovu ztroskotal a jen tak si zachránil holý život. A stejně jako na Titanicu pomocí své důstojnické píšťalky. Jako kapitán torpédoborce HMS Garry potopil Německou ponorku UB-110, za což dostal sponu (bar) ke svému DSC.
Vyvrcholením jeho neuvěřitelné kariéry byla evakuace přístavu Dunkerque v květnu 1940. Ač mu bylo už 66 let, tak se svojí jachtou Sundowner vyplul 1. června 1940 přes kanál La Manche do Francie . Posádku tvořili kromě něj ještě jeho nejstarší syn Roger a osmnáctiletý Gerald Ashcroft.
V Dunkerque naložil Lightoller na svou osmnáctimetrovou jachtu 125 mužů, z nichž 75 namačkal kvůli lepší stabilitě do kabiny. Přikázal jim ulehnout na podlahu a zůstat tak. Zbylých 50 vojáků rozmístil na palubě. Sám se postavil na příď, jeho syn ke kormidlu a Sundowner vyplul zpět do Anglie. Na plně naloženou jachtu několikrát zaútočily německé letouny, ale Lightoller s přetíženou lodí manévroval tak skvěle, že se dokázal vyhnout poškození. V Ramsgate naplnil úžasem všechny přihlížející zástup mužů, proudící na břeh z malé jachty.
Po válce Lightoller znovu získal a zrenovoval Sundowner, ale už s ní nikdy nevyplul.
Charles Herbert Lightoller zemřel 8. prosince 1952 v Londýně ve věku 78 let. Jachta Sundowner je v současnosti k vidění v Ramsgate Maritime Museum.

*Vladislav Patera*

Sundowner1